Ako sa stať členom?

Príplatky za prácu v neštandardnom čase sa rozmrazia. Nie však hneď, ale až od júna budúceho roka. Rozhodol o tom parlament pred pár dňami. Paradoxom je, že práve vláda Eduarda Hegera ich na podnet ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) zmrazila, aby vraj v čase pandémie uľahčila zamestnávateľom život.

Príplatky za prácu ako také neodmietajú v Asociácii priemyselných zväzov a dopravy (APZD). No treba ich vnímať aj v kontexte ďalších poslaneckých návrhov, ktoré momentálne parlamentom prechádzajú, podotýka pre TREND Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.

„Nie sú s nikým prediskutované a firmy zo sklárskeho, potravinárskeho, či chemického priemyslu dostávajú do existenčnej krízy a na hranu prežitia. Čelia vysokej inflácii, likvidačným cenám energií, recesii, klesajúcemu odbytu či nestabilnej situácii spôsobenej vojnovým konfliktom na Ukrajine,“ dodáva.

Zvýšenie nákladov firiem prostredníctvom novely Zákonníka práce bez akéhokoľvek rozumného odôvodnenia a diskusie považuje za vrcholne nezodpovedný hazard s celou ekonomikou a budúcnosťou Slovenska. Na možné nedostatky novely upozorňovali vládu už od septembra 2022, no tá nereagovala.

„Ak je účinnosť novely navrhovaná od 1. júna 2023, bol by dostatok času na jej prerokovanie v riadnom legislatívnom konaní. Poslanecká novela hrubo porušila sociálny dialóg, ktorý fungoval,“ konštatuje generálny sekretár APZD.

Ak bolo zámerom novely zvýšiť príjem zamestnancov, rovnako navrhli, aby príplatky boli oslobodené od daní a odvodov na strane zamestnávateľa i zamestnanca, ako je tomu napríklad v Rakúsku a Nemecku.

„Ľudia by tak získali dvakrát viac. Tieto naše návrhy však boli odignorované. Výsledkom je, že z prijatej podoby novely viac ako zamestnanci profituje štát,“ dodáva A. Lasz. Príplatky sa v konečnom účte premietnu do vyšších cien tovarov a služieb, ktoré budú musieť zaplatiť všetci.

Celý článok na TREND.sk.

Scroll top