Ako sa stať členom?

Je to jeden z fenoménov našej doby. Za nákupmi už nechodíme len do kamenných obchodov. Namiesto toho si sadneme za počítač a vyberáme. Až pätinu vecí, ktoré sa ocitnú v košíkoch, tvorí elektronika. Počítače, inteligentné telefóny či televízory. To sú zariadenia, ktoré v rámci odvetvia dominujú. Našu závislosť od využívania elektroniky a najmodernejších technológií ešte viac akcelerovala covidová pandémia. Osobné stretnutia nahradili videohovory a namiesto návštevy kina sme si museli vystačiť so stremovacími službami.

Historický míľnik

Rastúca potreba využívania elektroniky sa prirodzene odrazila aj na zvýšení priemyselnej produkcie v tejto oblasti. Napríklad v apríli 2021 sme na Slovensku zaznamenali historicky najvyšší medziročný nárast výroby v odvetví počítačov a elektroniky na úrovni až 63,8 percenta. V priebehu necelých dvoch rokov sa však situácia otočila. Namiesto covidu nás v súčasnosti trápi vysoká inflácia, energetická kríza či ďalšie ťažkosti spojené s vojnou na Ukrajine. To sa prejavilo aj v tejto oblasti. Najnovšie údaje Štatistického úradu ukázali, že sektor výroby počítačov a elektroniky na Slovensku v januári zaznamenal medziročný pokles 33,2 percenta, čo je najväčší prepad v histórii vôbec.

Ochladnutie dopytu

Generálny sekretár Zväzu elektrotechnického priemyslu Andrej Lasz pre HN vysvetlil, že za prepadom produkcie stojí hneď niekoľko dôvodov.

„Je odrazom vysokej inflácie a konca pandémie. Počas lockdownov spotrebitelia hromadne a vo veľkom nakupovali počítače a dostupnú elektroniku. Po uvoľnení pandemických opatrení bol trh nasýtený, trend sa otočil a predaje začali klesať,“ uviedol Lasz.

Narušenie dodávateľských reťazcov

Podľa Lasza sa pod súčasný pokles podpísala aj nedostupnosť materiálov na výrobu mikroelektroniky.

„Najmä za ním vidíme zmenu portfólia u hlavných dodávateľov mikroelektronických komponentov. Tí prestali vyrábať veci s nízkou pridanou hodnotou a zamerali sa na tie s vysokou,“ priblížil Lasz.

Dodal, že za ekonomickou motiváciou výrobcov v USA a Ázii sú ich obavy zo zmeny celého dodávateľského reťazca vrátane materiálov či zámerov vypínať existujúce fabriky a zapínať nové. Na to však potrebujú finančné zdroje, a tak vyrábajú prioritne to, čo im prinesie vysoké marže. Dôsledkom je, že veľké množstvo firiem teraz musí zmeniť zloženie výrobkov, pretože súčiastky, ktoré využívali predtým, už nie sú dostupné.

„Keď sa táto zmena udeje, vývoj by sa mal stabilizovať a odvetvie rásť,“ predpokladá Lasz.

Celý článok nájdete na HNonline.sk/finweb.

Scroll top