Ako sa stať členom?

Ceny plynu sa podarilo znížiť, no za cenu toho, že Európania museli privierať kohútiky. Nemeckí priemyselníci upozorňujú, že z krízy sme sa ešte zďaleka nedostali. Vládu žiadajú, aby nechala jadrové elektrárne v prevádzke, kým nebude ekonomika opäť stáť pevne na nohách. Nemci vypnú posledné 3 jadrové elektrárne už túto sobotu 15-teho apríla.

Ceny energií zostávajú pre väčšinu nemeckých firiem vysoké. Musíme robiť aj naďalej všetko pre to, aby sme dodávky elektrickej energie zvyšovali a nie ich ešte viac obmedzovali,“ hovorí Peter Adrian, šéf Združenia nemeckých priemyselných a obchodných komôr.

Slovenský priemysel je s tým nemeckým úzko previazaný. Akýkoľvek závan vetra môže v našich firmách vyvolať búrku.

Kríza môže prísť zase v tých letných mesiacoch, ako sme to videli už aj v auguste minulého roku, kedy je bezveterné počasie, vodné elektrárne nejdú a tej elektriky je všeobecne na trhu málo a tým pádom tá cena porastie. A tam potom bude každá gigawatt hodina vyrobenej elektrickej energie chýbať,“ upozorňuje Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.
Keď vypnete také elektrárne ako vypínajú v Nemecku a tú 1,5 GWh nahradíte uhoľnou elektrárňou, takto sa vypustí 30 ton emisií CO2 za minútu. Ťažko sa potom rozpráva o ekológii,“ dopĺňa Andrej Lasz.

Priemysel požaduje, aby trh s elektrinou prešiel reformou. Eurokomisia pripravila veľký balík opatrení. Novinkou by mala byť povinnosť pre dodávateľov elektriny, aby firmám a obyvateľom poskytovala dlhodobé zmluvy s pevnou cenou elektriny.

Pozrite si celú reportáž na TV Markíza.

Scroll top