Ako sa stať členom?

Aktuálne platný automat stanovuje priemernú mzdu zhruba na úrovni 57 % priemernej mzdy. Vláda sa ale po nástupe zaviazala zapracovať európsku smernicu, ktorá umožňuje stanoviť minimálku na 60 % a tento zákon je už aj v legislatívnom procese. Podľa očakávaní zamestnávatelia ale nadšením netlieskajú.

„Navrhujeme, aby minimálna mzda bola na úrovni 60 %, zároveň sú na minimálnu mzdu naviazané aj príplatky za noc a počas víkendov,“ uviedol minister práce Erik Tomáš.

„Priemysel s minimálnou mzdou problém nemá. Problém máme s príplatkami, u nás je to 50 %. Napríklad v Nemecku a Rakúsku vôbec nemajú a v Čechách je stanovená na 10 %,“ reagoval Andrej Lasz z Asociácie priemyslených zväzov a dopravy.

 

„Pre nás je akceptovateľná debata s výsledkom, ktorý povedie ešte k zvýšeniu príplatkov za prácu v noci alebo k nástrojom, ktoré budú vytvárať tlak a znižovanie objemu hodín, ktorý vykonávajú zamestnanci v neštandardných časoch,“ vyjadrila sa prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Je priestor na diskusiu

Príplatky ale nie sú jedinou témou, pre ktorý majú  zamestnávatelia s týmto zákonom problém. „Všetko musí vychádzať z výkonu slovenskej ekonomiky a výkon slovenskej ekonomiky v porovnaní v EÚ je druhý najhorší. Po nás je už len Bulharsko, a preto sa nemôžeme čudovať, že mzdové nastavenie je také, aké je,“ povedal viceprezident AZZZ Rastislav Machunka. „

By bolo dôležité sa zamyslieť aj nad výškou daňovo odvodového zaťaženia minimálnej mzdy, lebo aj za ostatné roky narástlo to zaťaženie minimálnej mzdy z 29 na 37,5 %,“ vysvetlil Mário Lelovský z Republikovej únie zamestnávateľov. „Môžeme o tom diskutovať. Na druhej strane je tu na nás tlak na konsolidáciu verejných financií aj zo strany zamestnávateľov. Takže diskutovať o tom môžeme pri nízkopríjmových zamestnancoch,“ reagoval Tomáš.

Keďže sa zákon do parlamentu dostane až na jeseň vytvára sa priestor pre ministra na diskusiu nielen so zamestnávateľmi, ale i s koaličným partnerom,ktorý má pri minimálnej mzde problém s minimálnym dôchodkom. Aby ľudia, ktorí majú 40 odpracovaných rokov nemuseli fungovať na sociálnych dávkach, aby mali základný status. 40 rokov si platili tak musia mať aspoň ako tak dôstojný život a budú to mať len vtedy, ak sa bude minimálne valorizovať. To je jasné,“ vyjadril sa poslanec Roman Michelko.

Pozrite si celú reportáž TV JOJ:

Zdroj: NOVINY.sk

Scroll top