Ako sa stať členom?

Uhlíková stopa ako nový kľúčový podnikový ukazovateľ

V súvislosti s cieľom Európskej únie byť do roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom, význam uhlíkovej stopy narastá a čoskoro sa stane jedným z kľúčových ukazovateľov firmy. Ako prvé budú musieť povinne merať a zverejňovať svoju uhlíkovú stopu veľké podniky, no postupne sa táto povinnosť dotkne aj malých a stredných firiem. Veľa veľkých podnikov už dnes začalo vyžadovať široké spektrum informácií od svojich menších obchodných partnerov. Posudzovať sa totiž bude celý odberateľsko-dodávateľský reťazec. Ak sa v ňom budete chcieť udržať, neoplatí sa vám vyčkávať, ale mali by ste sa začať meniť na environmentálne pozitívnu spoločnosť čo najskôr. Získate tým konkurenčnú výhodu na úkor iných firiem, ktoré tento krok odkladajú.

Prečo je dôležité poznať svoju uhlíkovú stopu?

Poznať uhlíkovú stopu vašej firmy je jednou z vecí, s ktorou budete pravdepodobne v blízkej budúcnosti konfrontovaní. Naplnenie Európskej zelenej dohody si od každého podniku vyžiada implementáciu sady viacerých opatrení. V závislosti od veľkosti vašej firmy, jej aktivít v medzinárodnom obchode, ako aj zaradenia do ekonomického sektora podnikania, sa stretnete s rôznymi požiadavkami na investície do zdrojov zelenej energie, zmeny výrobných procesov či spôsobov dopravy. Vaše skleníkové emisie, schopnosť riadiť ich a znižovať, sa stanú veľmi dôležité pre udržateľnosť vášho podnikania. Pýtať sa na ne časom začnú rôzni regulátori, banky, odberatelia, zákazníci i široká verejnosť. Navyše, skleníkové emisie budú v budúcnosti stále viac a viac spoplatnené, a to samo o sebe môže ohroziť vaše hospodárske výsledky.

Čo je kalkulačka uhlíkovej stopy a čo dokáže?

Kalkulačka uhlíkovej stopy je online nástroj, ktorý vám bezplatne nastaví zrkadlo, v akej environmentálnej kondícii z pohľadu zmeny klímy sa váš podnik nachádza. Určená je hlavne pre menšie až stredne veľké firmy, ktoré chcú začať skúmať svoje environmentálne dopady. Jej prínos spočíva v tom, že po zodpovedaní niekoľkých jednoduchých otázok dostanete spracovaný úvodný orientačný prepočet, ktorý vám pomôže zistiť, ako na tom ste. Tento zjednodušený odhad bude pre vás dobrým základom pre hlbšie skúmanie uhlíkovej stopy vášho podniku. Získate čas zamyslieť sa a pripraviť na to, čo bude treba zmeniť. Podľa výpočtu si ľahko zvážite či, kedy a aké opatrenia budete musieť prijať.

Aká je tá vaša uhlíková stopa?

Ste zvedaví, akú uhlíkovú stopu svojím podnikaním zanechávate? Vypočítate si ju rýchlo a jednoducho kliknutím na nižšie uvedené zelené tlačidlo. Túto kalkulačku vám prinášame bezplatne, vďaka spolupráci s našou členskou firmou L.A. Holding, s.r.o., ktorá sa špecializuje na zavádzanie udržateľnosti a ESG do podnikania. Pre presnejšiu analýzu, ušitú viac na mieru vášho podniku či typu podnikania, využite kontakt uhlikova_stopa@laholding.eu.

Zistite akú uhlíkovú stopu zanecháva vaše podnikanie.

Kalkulačka uhlíkovej stopy
Scroll top