Ako sa stať členom?

Začiatkom novembra vzbudila pozornosť správa o rozhodnutí koncernu Volkswagen, že v Európe, a teda ani na Slovensku, nepostaví svoju novú baterkáreň. Toto rozhodnutie zatiaľ neovplyvnilo plány bratislavskej fabriky, ktorá sa ešte len pripravuje na výrobu elektromobilov. Alexander Matušek zdôrazňuje, že všetko bolo zatiaľ len v plánoch a žiadne konkrétne rozhodnutie o umiestnení výroby na Slovensku nebolo urobené.

Problémy s výstavbou baterkární v Európe

Matušek vysvetľuje, že Európa má problémy s výstavbou baterkární, najmä kvôli cenám elektrickej energie. Americký protiinflačný balíček prilákal množstvo dodávateľov, ktorí prehodnotili svoje plány na výstavbu takzvaných gigafabrík v Európe a odišli za oceán. To isté urobil Volkswagen. Nezrušil výstavbu baterkárne, len odsunul svoje rozhodnutie s tým, že ho prehodnotí o pár rokov.

Cena elektrickej energie ako rozhodujúci faktor

Pri investíciách do gigafabrík je jedným z rozhodujúcich faktorov cena elektrickej energie. Matušek upozorňuje, že cena elektrickej energie v Európe je niekoľkonásobne vyššia ako v Amerike a Ázii. Dôležitým aspektom je aj zdroj energie. „Je veľmi dôležité, z akých zdrojov sa elektrická energia vyrába. Prednosť majú pochopiteľne obnoviteľné zdroje,“ vysvetľuje. Dodáva, že „ďalším dôležitým faktorom je, na akú dlhú dobu sa dajú kontrakty na cenu elektrickej energie stanoviť, pretože hospodárnosť fabriky a jej efektivitu treba vypočítať, keďže sa jedná o obrovskú investíciu“.

Perspektívy predaja elektromobilov na Slovensku a v Európe

Medializovaným dôvodom rozhodnutia koncernu je pomalší rozvoj predaja elektromobilov. Alexander Matušek hovorí, že dnes je veľmi ťažké predikovať, čo bude o tri, štyri roky, ak sa bude Volkswagen znovu rozhodovať o umiestnení alebo neumiestnení investícií v rámci Európy.

Samotná batéria tvorí 40 percent ceny auta. „To je obrovský balík peňazí. Každý výrobca má záujem aj na tomto biznise zvyšovať svoje obraty a hlavne robiť vývoj, výskum, inovácie, pretože tým je európsky automobilový priemysel svetový. Je absolútny inovátor v tejto v tejto oblasti. Oproti Číne má teraz určitú stratu, ktorú treba dohnať, ale v nových technológiách bola Európa vždy špičkou. Rozhodnutia sa preto budú prehodnocovať, pričom týka sa to nielen Volkswagenu, ale všetkých výrobcov,“ vysvetľuje.

Slovensko zaostáva v percentuálnom podiele elektromobilov. Opäť sme na prvom mieste, bohužiaľ, od konca. Faktom pritom je, že v budúcnosti iné autá ako bezemisné nebudú. Matušek preto upozorňuje aj na význam infraštruktúry pre elektromobily a zdôrazňuje, že diskutovať o tom, či je dôležitejšia infraštruktúra alebo autá, nie je produktívne, pretože obe sú nevyhnutné: „My tu stále diskutujeme, či skôr potrebujeme infraštruktúru alebo autá. Potrebujeme obe a potrebujeme ich mať čo najskôr.“

Technologický park v Šuranoch a jeho príprava

Prezident Zväzu automobilového priemyslu SR hodnotí lokalitu technologického parku v Šuranoch ako vhodnú pre baterkáreň. Avšak, upozorňuje na nedostatok strategických investičných parkov, ktoré by mohli investorovi okamžite poskytnúť potrebné pozemky.

Takisto, ako aj kolegovia z Čiech, doplácame na jednu vec. A to je, že nemáme pripravené takéto strategické investičné parky tak, ako ich mali Poliaci a Maďari. Pozemky nevlastní štát a nie je to pripravený industriálny park. Som však veľmi rád, že práce v Šuranoch na príprave parku pre možného budúceho investora pokračujú, ktorý už ale nemusí byť Volkswagen,“ zdôrazňuje potrebu rýchleho vykupovania pozemkov a prípravy na príchod potenciálnych investorov.

My tých párkov potrebuje mať trochu viac, ako jeden, dva, pretože akonáhle jeden zmizne, už nemáme čo ponúknuť ďalšiemu potenciálnemu investorovi. Na tomto netreba šetriť. Každá takáto veľká investícia, a to sú obrovské investície, sa tomuto štátu vždy vyplatila a vyplatí sa každému štátu,“ dopĺňa.

Transformácia a pripravenosť na nové technológie 

Alexander Matušek pripomína nutnosť transformácie automobilového priemyslu, ako aj dodávateľskej siete, aby sa prispôsobila prechodu od spaľovacích motorov k elektromobilom. Zdôraznil, že dodávatelia, ktorí sa neprispôsobia, môžu čeliť problémom. Dodáva však, že mnohí z nich sa už transformujú spolu s priemyslom. „Volvo prichádza už len s elektrickými vozidlami a všetky ostatné automobilky na Slovensku zvyšujú podiel elektrických vozidiel. Druhá pravda je ale taká, že potrebujeme, aby tie fabriky zostali v tom objeme výroby, ktorú majú, s elektrickou produkciou. Toto sme ešte nedosiahli,“ hovorí.

Budúcnosť slovenského automobilového priemyslu

Záverečná časť rozhovoru sa týkala kapacít slovenského automobilového priemyslu. Matušek si nemyslí, že by boli predimenzované: „V Európe jazdí okolo 250 miliónov áut a každý rok pribudne, v tých lepších rokoch, možno 15 miliónov áut. To znamená, že my potrebujeme 25 rokov len na obnovu vozového parku, ktorý je v priemerne 14 rokov starý. Takže každé jedno auto, ktoré sa v budúcnosti vyrobí, bude potrebné.“

Dôležitý bude dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. „Otázkou je, či budeme mať dostatok kvalifikovanej pracovnej sily na to, aby sme tie fabriky, v týchto rozmeroch, vedeli riadiť, manažovať a vyrábať aj v budúcnosti,“ upozorňuje.

Slovensko hlavne potrebuje bojovať o nové investície.Musíme byť atraktívnejší ako naša konkurencia, ktorá, samozrejme, nespí. My vieme, čím atraktívnejší nebudeme. Niektoré veci, ktoré som pomenoval, potrebujeme dohnať a ponúknuť aj niečo navyše, aby sme mohli pokojne spávať a tešiť sa na dosiahnuté výsledky,“ zdôraznil na záver rozhovoru prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek.

Pozrite si celý rozhovor s Alexandrom Matušekom v Štúdiu JOJ 24:

 

Scroll top