Ako sa stať členom?

Ako pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz, na neochotu štátu riešiť tento problém upozorňujú dlhodobo, no vládou prešiel až po páde dvoch špičkových podnikov. 

Vzhľadom na jeho súčasnú podobu väčšiu nádej vkladáme do dvoch poslaneckých návrhov, ktoré dnes (4. októbra pozn. redakcie) máme v parlamente. Tie stanovujú nové prerozdelenie výnosov z predaja emisných povoleniek, ako aj prijatie schémy štátnej pomoci pre kompenzáciu nepriamych nákladov za emisie CO2. Fakt, že v prvom čítaní návrh podporilo 143 zo 147 prítomných poslancov nás utvrdzuje v tom, že naše požiadavky sú oprávnené. Pevne veríme, že poslanci v druhom čítaní neotočia a novelu napokon schvália,“ uzavrel Lasz. 

Vláda schválila koncom septembra novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Tá však neobsahuje nové prerozdelenie výnosov z predaja emisných kvót v nadväznosti na pripravované zmeny obchodovania s emisnými kvótami v rámci legislatívneho balíka Fit for 55 ani prijatie schémy štátnej pomoci pre kompenzácie nepriamych nákladov za emisie CO2 prenesených v cene elektriny pre niektoré priemyselné subjekty. Táto problematika bude podľa Ministerstva životného prostredia SR predmetom ďalšej právnej zmeny.

Celý článok na webnoviny.sk.

Scroll top