Ako sa stať členom?

V závere minulého roka Sociálnu poisťovňu zasypali žiadosti o predčasné penzie. Odchod na dôchodok sa stal mimoriadne výhodným, keďže od januára je možný už po 40 odpracovaných rokoch. Asociácia priemyselných zväzov a dopravy očakáva, že odchod zamestnancov bude pokračovať aj v tomto roku, keď do predčasného dôchodku môže odísť najmenej 10-tisíc ľudí. Vlani to urobilo viac ako 17-tisíc ľudí, s ktorými zamestnávatelia ešte na niekoľko rokov počítali.

V APZD rešpektujeme nárok zamestnancov na predčasný dôchodok a potrebu zvyšovať dôchodky, aj si uvedomujeme, že razantný nárast záujmu o odchod spôsobila súhra viacerých faktorov. Zároveň však vnímame, že strácame skúsených pracovníkov, ktorých na trhu práce nevieme nahradiť.

Našimi riešeniami je zrušenie predčasných dôchodkov po 40 odpracovaných rokoch, či prinajmenšom z nich spraviť menej atraktívny model. To je možné dosiahnuť zvýšením miery krátenia predčasných dôchodkov o 1,5 percenta za každý mesiac skoršieho odchodu.

Zároveň je potrebné aj rýchle riešenie situácie na trhu práce a umožniť predčasným dôchodcom ďalej pracovať tým, že im umožníme zarobiť viac ako 2400 eur ročne, napríklad do výšky priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Spôsobujú vám odchody zamestnancov do predčasného dôchodku problémy?

Podeľte sa s nami o situáciu vo vašej firme na sekretariat@apzd.sk.

Scroll top