Ako sa stať členom?

Ministerstvo vnútra navrhlo pomoc pre firmy, ktoré trpia nedostatkom zamestnancov. Ak prejde, tak si Ukrajinci či Srbi u nás nájdu robotu rýchlejšie. Pomôžu tak zaplniť pracovné miesta, o ktoré Slováci nestoja. Podnikatelia hovoria o tom, že nevedia obsadiť 80 000 pracovných miest a treba urýchliť zamestnávanie cudzincov. Čísla však zároveň ukazujú, že 140 000 Slovákov je bez roboty.

„Taký dôvod je, že z tých z toho 140 000 Slovákov, ktoré sú bez roboty, je 82 percent v takzvanej znevýhodnenej kategórii. To môžu byť marginalizované skupiny, môžu to byť ľudia, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní a ťažko zamestnateľní, ale môže tam byť aj nejaký spoločenský problém. Napríklad sú to ľudia, ktorí sú dlhodobo v zahraničí, ale u nás sú evidovaní ako nezamestnaní, alebo jednoducho a bohužiaľ robia načierno a takíto ľudia sa zamestnať ani nechcú,“ hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.

Ak prejdú zmeny rezortu vnútra, celý proces zamestnávania cudzincov by sa mal skrátiť.

„My veríme, že na Slovensku by ten proces mohol trvať 2 až 3 mesiace a bude závisieť od toho, že ako sa ešte posilnia tie cudzinecké úrady v zahraničí. V zásade dúfame, že by ten proces mohol trvať maximálne 5 – 6 mesiacov, čiže naozaj by sme mohli ísť na polovicu času,“ hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.

Viac informácií nájdete v relácii Hlavné správy TA3 v čase od 37:10.

Scroll top