Ako sa stať členom?

Vysoké sumy za energie pôjdu na prieskum. Podľa predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andreja Jurisa ceny pre firmy, ktoré nespadajú pod štátnu reguláciu, sú prehnane vysoké. Dodávatelia sa bránia. Takéto ceny zazmluvnili ešte v čase vrcholiacej energetickej krízy.

Podľa prepočtov ÚRSO je na Slovensku cena energií pre neregulované firmy o desiatky percent vyššia ako v okolitých štátoch.

Tento mechanizmus, ktorý vidíme v okolitých štátoch, sa reguluje pomocou, ktorú štát dáva do systému. To znamená, že nad určitú cenu prispieva malým, stredným aj veľkým podnikom s cenami elektrickej energie. To sa u nás nedeje,“ povedal generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Energie museli nakúpiť skôr

Zástupca podnikateľov v priemysle pripomína, že energie si u svojich dodávateľov musia objednať dopredu. A to preto, aby vedeli, aké množstvo elektriny či plynu majú nakúpiť na burzách. Lasz hovorí, že ich výšku spôsobuje zrejme to, že energie nakúpili dodávatelia ešte minulý rok.

Dnes na spote máme ceny nižšie, ale žiadna firma nefunguje na spote. Ona si musí kúpiť elektriku vopred, v predchádzajúcich mesiacoch, ktorú dnes využíva,“ dodal Lasz.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Zdroj: RTVS.sk

Scroll top