Ako sa stať členom?

Pandémia, Putinova vojna na Ukrajine či energetická kríza. Tri ťažké krízy mali dosah aj na kapitánov priemyslu.

Tí sa stretli na konferencii TA3 s názvom Podnikanie a priemysel spoločne s ministrom hospodárstva Petrom Dovhunom, aby načrtli svoj pohľad na vec a podarilo sa im spoločne nájsť riešenia ich problémov.

Denník Pravda sa pozrel na hlavné výzvy, ktoré boli na konferencii spomenuté.

1. Pomoc s drahými energiami

Vláda ešte vlani avizovala, že pripraví a spustí schému pomoci pre veľké podniky na kompenzáciu drahých cien energií. Sľubovanej pomoci štátu na pomoc s drahými energiami sa veľké podniky na rozdiel od domácností nedočkali. Firmy doteraz nedostali peniaze zo schémy pre energeticky náročné podniky.

„Treba si otvorene povedať, že priemysel nedostal na pomoc s energiami nič,“ povedal v diskusnom paneli Alexej Beljajev, prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Na sanovanie vysokých faktúr za energie museli veľkí priemyselníci podľa neho použiť vlastné zdroje, ktoré mohli radšej využiť na inovácie. Poukázal tiež na skutočnosť, že Nemci či Česi investovali do pomoci pre veľké firmy ohromné finančné zdroje. Poňali to opačne a finančné injekcie smerovali viac do priemyselnej výroby.

Na nedodržaný sľub z minulosti zareagoval aj minister hospodárstva, podľa ktorého sa o schéme pomoci pre veľké podniky rozhodne v lete.Platí prísľub, že do leta dáme odpoveď na to, ako má vláda splniť svoj sľub,“ vyhlásil Dovhun. Štát veľkým firmám pomohol napríklad formou zastropovania taríf či zmenami v kontroverznom envirofonde.

Pokračovanie článku na Pravda.sk.

Scroll top