Ako sa stať členom?

Najprv pre drahé energie skončilo žiarske Slovalco, teraz hlásia odchod zo Slovenska aj hutníci na Orave.Ak chceme využiť to, čo máme, a naďalej vyrábať ferozliatiny na svetovej úrovni, tak, žiaľ, musíme hľadať inú krajinu,“ priznal v nedávnom rozhovore pre HN šéf OFZ Branislav Klocok. Oravská fabrika plánuje do Ázie presťahovať jednu zo svojich siedmich pecí. Dôvod? Slovensko podľa jeho slov nevytvára dostatočné podmienky pre energeticky náročný priemysel. Hráči sa spoliehali, že s vysokými cenami energií im pomôže štát.

Bývalá vláda Eduarda Hegera síce mala na stole pripravenú schému pomoci, no k použitiu neprišlo. Kompenzácie pre veľké fabriky si tak v šuplíku našiel nový kabinet Ľudovíta Ódora, ktorý by ju chcel oprášiť. No hráči sú už skeptickí a niektorí pre HN priznali, že schému považujú za „mŕtvu“.

„Napriek opakovaným prísľubom sa veľký priemysel adekvátnej podpory dodnes nedočkal. Všetky varianty sú pritom dávno niekoľkonásobne prediskutované, no výzva na čerpanie pomoci neprichádza,“ hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Poukázal, že vrcholoví predstavitelia štátu vážne ohrozujú a likvidujú výrobu na Slovensku. Lasz podotýka, že mnohé naše podniky prestali vyrábať alebo si na vysoké účty za energie vyčerpali všetky zdroje určené na svoj ďalší rozvoj.

„Vidíme to na čerstvom príklade hutníkov z Oravy. OFZ za súčasných podmienok , ktoré tu máme, nevie vyrábať a je nútené presunúť výrobu do Uzbekistanu,“ vysvetlil.

Celý článok na HNonline.sk.

Scroll top