Ako sa stať členom?

Nový predčasný dôchodok po 40 odpracovaných rokoch spôsobuje veľké problémy viacerým odvetviam slovenského priemyslu i doprave. Ako pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz, kým v minulosti si o predčasný dôchodok žiadalo približne 14 500 ľudí ročne, v roku 2023 sa k nim len do konca novembra pridalo ďalších 13 500, s ktorými slovenský priemysel počítal ešte niekoľko rokov.

Pracovníci so sebou odnášajú aj skúsenosti

„Najmenej polovica z nich odchádza z priemyslu, kde ich nikto nenahradí. Mnohí pritom majú len 57 rokov, nehovoriac o obrovskej sume naakumulovaných skúseností, ktoré si títo pracovníci berú so sebou,“ zdôraznil Lasz.

Tento rok pritom asociácia očakáva, že do predčasného dôchodku odíde o ešte najmenej 10 000 ľudí viac. Situácia je podľa Lasza obzvlášť kritická v doprave, ktorá zápasí s nedostatkom vodičov.

Ubúdajú vodiči dopravy

„Zväz autobusovej dopravy odhaduje, že ubudne približne 200 vodičov v prímestskej doprave. Každý z nich v priemere prevezie ročne 50-tisíc cestujúcich, čo spolu robí 10 miliónov cestujúcich. Reálne hrozí, že zamestnanci sa nedostanú do práce a študenti do škôl, najmä v menších sídlach a obciach,“ upozornil zástupca asociácie.

Ako načrtol, ide o situáciu, akoby vypadli medzimestské spoje hneď v niekoľkých okresoch. Podobná situácia panuje aj v železničnej doprave. Spoločnosť ZSSK Cargo príde v dôsledku predčasných dôchodkov o približne deväť percent zamestnancov, ktorí by za iných okolností mohli ešte pracovať.

Medzi najohrozenejšie pozície patria vozmajstri a rušňovodiči, ktorých nie je možné jednoducho nahradiť rekvalifikovanými zamestnancami. Tisíce vodičov chýbajú v nákladnej doprave.

Čo sa týka možností na riešenie uvedenej situácie, Lasz zdôraznil, že správne riešenia bývajú komplexné a zahŕňajú krátkodobú a dlhodobú víziu.

„Dlhodobým riešením je zvýšenie atraktivity dopravných povolaní. Kým sa prejaví, ponúkajú sa viaceré okamžité riešenia. Okrem zrušenia predčasného dôchodku po 40 rokoch, je to zníženie atraktívnosti predčasných dôchodkov výraznejším krátením výšky dôchodku na úroveň 1,5 % za každý mesiac skoršieho odchodu,“ skonštatoval.

Zvýšenie zarobenej sumy

Asociácia preferuje riešenie v podobe zvýšenia sumy, ktorú môže predčasný dôchodca zarobiť. V súčasnosti je to 2 400 eur ročne.

„Keby sa však zvýšila na sumu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve, oplatilo by sa predčasným dôchodcom ostať pracovať aj v súbehu s poberaním svojej penzie,“ priblížil Lasz.

Pomôcť stabilizovať situáciu môžu podľa neho aj národné víza. Toto opatrenie si však vyžaduje určité zmeny.

Skrátenie doby usídlenia na Slovensku

„V prípade, že výhodné podmienky predčasných dôchodkov ostanú zachované, je žiadúce aspoň zjednodušiť podmienky získavania národných víz. Chýbajúcich predčasných dôchodcov tak bude môcť čiastočne nahradiť zahraničná pracovná sila,“ ponúka riešenie asociácia.

Potrebné je podľa nej skrátenie doby, ktorú musí byť zamestnávateľ usídlený na Slovensku, zo súčasných desiatich rokov na štyri roky. Zmierniť by sa mohli aj podmienky pre získanie vodičských oprávnení.

Pokračovanie článku na www.sita.sk.

Scroll top