Ako sa stať členom?

Tie sa týkajú ekologického spracovania odpadu a dostatku zelenej energie. Pre agentúru SITA to uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Slovensko musí vybudovať kapacity

Zástupcovia štátu a priemyslu musia nájsť v týchto oblastiach spoločnú reč, inak Slovensku hrozí zaostávanie. Ako ukazujú opatrenia pri prijímaní cudzincov, tento dialóg sa už začal,“ zdôraznil. Ako priblížil v súvislosti s problematikou odpadu, v Európe je trend minimalizovať množstvo odpadu končiaceho na skládkach a zvyšovať mieru recyklácie a energetického zhodnocovania odpadu.

Slovensko musí na tento trend reagovať budovaním potrebných kapacít, pretože aktuálne čelíme vážnemu nedostatku kapacít tak na recykláciu, ako aj energetické zhodnocovanie odpadov,“ skonštatoval Lasz. Ak pritom podľa neho dokážeme spracovať odpad ekologicky, investor môže pokračovať v úvahách o investícii, ak nie, Slovensko ako investičná destinácia vypadáva z hry.

Nebezpečný krok pre nové OZE

Druhou témou je zelená elektrina. Asociácia upozornila na prebiehajúce pripomienkové konanie na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý navrhuje zvýšenie tzv. G-komponentu, teda poplatku za pripojenie zeleného zdroja do siete z 15 % na 50 %. Tento krok by podľa nej úplne zastavil pripájanie nových obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Ak sa prestanú pripájať nové OZE, prestanú sem prichádzať aj noví investori. Mať v sieti zapojené zelené zdroje je základnou podmienkou aj kvôli ESG kritériám,“ uzavrel.

Celý článok na www.sita.sk.

Scroll top