Ako sa stať členom?

Na Slovensku pracuje čoraz viac ľudí z Ázie. Tradičné zdroje pracovnej sily z tretích krajín, akými bývala najmä Ukrajina či Srbsko, totiž vysychajú. Priemysel si preto čoraz viac pomáha aj ľuďmi z Indie, Gruzínska či z Kirgizska.

Dáta z úradov práce ukazujú, že počet Indov s pracovným povolením na Slovensku vzrástol v máji medziročne štvornásobne, pri Gruzínsku je rast viac než dvojnásobný a v prípade Kirgizska ide o dvojnásobný rast.

O tom, že fabriky čoraz viac siahajú po pracovníkoch z Indie, už Denník E informoval. Príčiny, prečo rastie aj počet ľudí z Gruzínska či Kirgizska, môže byť približne rovnaký:

„Postupne sa vyčerpávajúci potenciál krajín, z ktorých pochádza gro zahraničných zamestnancov, núti zamestnávateľov pozerať sa aj po iných regiónoch“ vysvetľuje Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

Lasz dodáva, že rozhoduje aj náročnosť vybavovania rôznych povolení. Zamestnávatelia sa na zložité postupy roky sťažujú. Vo zväze však neevidujú „veľké, plánované nábory zamestnancov z Gruzínska a Kirgizska“. Vyššie čísla v štatistikách tak môžu byť aj výsledkom práce konkrétnych agentúr a pár väčších zamestnávateľov a odrážajú trend, že manažéri sa celkovo viac pozerajú po nových zdrojoch pracovnej sily, keďže tie existujúce už nestačia.

Celý článok na dennikn.sk.

Scroll top