Ako sa stať členom?

Drahé energie boli vlani postrachom mnohých domácich fabrík. Pochovali Slovalco a zároveň časť hutníckych pecí ferozliatinárov z OFZ presunuli do Ázie. Aby sa situácia s drahými energiami stabilizovala, štát dal na stôl dve schémy pomoci. Pre malé a stredné podniky pomoc už niekoľko mesiacov úspešne beží a prerozdelili sa už milióny eur.

To isté sa nedá povedať o záchrannom lane pre najväčšie fabriky. Tie sa schémy s názvom 2.4. už pravdepodobne nedočkajú.

Bez pomoci by zostať nemali

Blízky zdroj na ministerstve hospodárstva potvrdil pre HN, že dané opatrenie už nespustia. „Osobne si myslím, že uvedená schéma už spustená nebude,“ tvrdí Roman Gažúr, generálny riaditeľ Slovenských magnezitových závodov. Rovnaký názor potvrdil pre HN aj šéf OFZ Klocok.

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy hovorí, že tému aktuálneho stavu výzvy niekoľkokrát otvárali v komunikácii s ministerstvom hospodárstva a opakovane mali byť ubezpečovaní, že rezort má pripravené riešenia, ktoré by chcel v krátkom čase predstaviť a spustiť.

„Bohužiaľ, ani po týždňoch čakania sme sa nedočkali žiadnych konkrétnych krokov aj napriek verejným prísľubom,“ povedal generálny sekretár spomínanej asociácie Andrej Lasz.

Preto sa domnieva, že ministerstvo uprednostňuje odkladanie problému s cieľom získať čas pred nadchádzajúcimi voľbami a vyhnúť sa zodpovednosti.

„Rezort hospodárstva s nami nevedie žiadnu komunikáciu, ktorá by naznačovala, že výzvu k schéme 2.4 pripravuje a plánuje spustiť,“ dodal.

No veľké fabriky by nemali zostať úplne bez pomoci. Namiesto 2.4. je na stole iná forma pomoci. Nesie názov TPS a vláda ju schválila aj na tento rok. Pre veľké fabriky je pripravených 40 miliónov eur, ktoré majú smerovať na vysoké ceny energií.

Celý článok na HNonline.sk.

Scroll top