Ako sa stať členom?

Výhodou takzvaných národných víz je, že sa rýchlejšie vybavujú.

Na čele rebríčka štátov, z ktorých prichádza najviac ľudí, je stále Ukrajina a Srbsko, no nedokážu pokryť dopyt našich firiem. Preto sa výrazne zvýšil počet pracovníkov z Ázie, najmä z Indie.

Vláda na výjazdovom rokovaní v Košiciach zvýšila počet špeciálnych víz, ktoré môže štát tento rok udeliť vodičom aj zamestnancom v priemysle. Rozšíri sa aj okruh krajín, z ktorých smú zahraniční zamestnanci prísť. Pre priemyselné firmy sa tiež zmäkčujú podmienky zamestnávania takýchto cudzincov, po novom bude stačiť, ak sú na Slovensku tri roky namiesto štyroch.

Zamestnávatelia tak dostanú väčší priestor na najímanie ľudí aj z Ázie. Počet takzvaných národných víz pre priemysel sa zvyšuje zo súčasných 2 000 na 10-tisíc ročne. K obyvateľom východnej Európy, Indonézie, Filipín a Nepálu budú môcť na toto špecifické vízum prísť po novom aj Indovia. Výhodou národných víz je najmä to, že sa rýchlejšie vybavujú.

Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy, chváli vládu aj za rozšírenie národných víz na agentúry dočasného zamestnávania a pripomína, že vo firmách typu Volkswagen, Stellantis, Kia či Jaguar Land Rover sa pozície operátorov často obsadzujú práve cez takéto agentúry. Pripomína aj vyčerpávajúci sa potenciál krajín, z ktorých dnes dovážame najviac zamestnancov.

„Ázia disponuje veľkým zamestnaneckým potenciálom, prichádzajúci ľudia sa vedia prispôsobiť kultúrnym rozdielom. Ide o rastúci trend, aktuálne sa začína rozširovať pozornosť napríklad na Indonéziu či Filipíny,“ myslí si Lasz.

Viac podrobností nájdete na e.dennikn.sk.

Scroll top