Ako sa stať členom?

Siedmy ročník Elektrotechnickej konferencie ELKON sa niesol v duchu motta „Ako byť pripravený a nebyť prekvapený“. Zameral na objavovanie nových trendov, taktík a stratégií, ako čeliť budúcnosti s istotou a sebavedomím.

Zväz elektrotechnického priemyslu (ZEP) SR tentokrát priviedol účastníkov konferencie do krásneho prostredia Malých Karpát. Lídri firiem, pôsobiacich nielen vo svete elektrotechniky, sa 26. septembra 2023 stretli v Hoteli pod Lipou, nachádzajúcom sa v rekreačnej oblasti Harmónia pri Modre.

ELKON sa za sedem rokov vyprofiloval na manažérsko-strategickú konferenciu. Sme tu, aby sme sa učili jeden od druhého, zdieľali svoje skúsenosti, nápady a vízie. Teším sa na pútavé prezentácie, podnetné diskusie, zaujímavé myšlienky a skvelú atmosféru, ktorú vytvárate svojou účasťou. Nech je táto konferencia pre vás všetkých príležitosťou na zhromaždenie nových poznatkov, nadviazanie kontaktov a posilnenie tých už existujúcich,“ adresoval úvodné slová prítomným hosťom Andrej Lasz, generálny sekretár ZEP SR.

Konferenciu otvoril Róbert Verbich, prezident ZEP SR, ktorý sa vo svojom príhovore podelil o niekoľko myšlienok, dôležitých pre budúcnosť našej krajiny. Poukázal na to, že Slovensko sa dnes nachádza na križovatke. Potrebuje stratégiu, ktorá povie, akou krajinou chceme byť, čo budeme podporovať a ako sa máme ďalej rozvíjať. „Z pohľadu priemyslu v tom máme jasno. V spolupráci Asociáciou priemyselných zväzov a dopravy sme dali dokopy takmer sto odborníkov. Píšu pre nás konkrétne opatrenia, ktoré potrebuje priemysel a doprava v nasledujúcich pätnástich rokoch. Tie najdôležitejšie z nich sme pretavili do Programu pre Slovensko, ktorý sme nazvali 4 x 4 x 4. Program by sa mohol pokojne volať 4 + 4 + 4, pretože obsahuje dôležité oblasti, ktoré potrebujú reformné kroky a stabilitu minimálne na najbližších 12 rokov. Ide o súbor riešení pre priemyselnú výrobu, dopravu, vzdelávanie a trh práce, ako aj pre obnoviteľné zdroje a životné prostredie, ktoré by z nášho pohľadu pomohli udržať konkurencieschopný podnikateľský sektor na Slovensku,“ priblížil.

ELKON 2023 opäť pútal a posúval obzory. Aj zásluhou Pavla Křepelku, ktorý je známy svojou schopnosťou inšpirovať a motivovať. Vo svojej prednáške „Cash is King! Ako zapojiť celý tím do riadenia cash-flow v neistej dobe“ upozornil, že „iba zákazník je ten, kto nám dáva peniaze. Ostatní nám ich len požičiavajú“. Vysvetlil, v čom je hlavná sila cash-flow a ako v dobe hyperinflácie zvládať rast, ktorý spotrebúva hotovosť. Zároveň ponúkol návod, ako naučiť celý manažérsky tím hovoriť rovnakým jazykom, akým hovoria naši veritelia.

Úspech nie je len o číslach, ale aj o príbehu, ktorý inšpiruje. Výnimočný príbeh slovenskej firmy MTS, ktorá sa z malej kotolne rodinného domu vypracovala na podnik s viac ako 600 zamestnancami, vyrozprával Juraj Habovštiak, držiteľ ocenení EY Podnikateľ roka 2019 a Trend Manažér roka 2020. Predstavil kroky generačnej výmeny a ukázal, ako sa zaobchádza s hodnotami, zamestnancami a zákazníkmi, keď sa dáva výrobe srdce.

Podobne ako v športe, aj vo svete inovácii sa má taktizovať pri tvorbe víťaznej stratégie. Každé obdobie vývoja na trhu ovplyvňuje spôsob, akým je vhodné inovovať, aby sa dostavila rozumná návratnosť inovácii,“ hovorí renomovaný stratég Ján Uriga. Vyvrátil niekoľko inovačných mýtov a načrtol šesť modelov, ktorými je možné riadiť sa vo firme tak, aby inovácie neboli prianím, ale realitou s rozumnou investíciou.

S fascinujúcou témou umelej inteligencie vystúpil Lukáš Hatala. S účastníkmi konferencie sa pozrel na to, ako túto technológiu využiť v súkromnom živote, ale aj na optimalizáciu procesov, znásobenie efektivity či zvýšenie konkurencieschopnosti podnikov. Ako bonus pridal pohľad do budúcnosti transformačného potenciálu umelej inteligencie podľa futuristu Gerda Leonharda.

Tohtoročný ELKON priniesol na záver prednášku, ktorá zmenila pohľad mnohých na udržateľnosť a financie. Skúsená manažérka Adriana Jankovičová v nej vysvetlila, čo je to ESG, prečo je dôležité a ako ovplyvní biznis. Prezradila, kedy a ako sa bude v praxi meniť financovanie a reporting podnikov. Ukázala, že transparentnosť nie je len slovo, ale nástroj na budovanie trvalo udržateľnej budúcnosti podniku.

Konferencia však ponúkla viac ako len prednášky a diskusie. Tradičnou bodkou za skvelým eventom bol networkingový spoločenský večer, ktorý ponúkol zázemie pre osobné stretnutia, zdieľanie informácií a podnetné dialógy v priateľskej a uvoľnenej atmosfére.

ELKON už roky spája, posúva vpred a pomáha rozvíjať podnikanie novými myšlienkami a inšpiráciami. Je miestom, kde sa stretávame nielen ako odborníci, ale aj ako priatelia. Môžeme tu stráviť príjemné chvíle s ľuďmi, ktorí rozumejú našim výzvam, podeliť sa o úspechy a nájsť podporu pri prekonávaní prekážok,“ približuje Simona Prílesanová, výkonná riaditeľka ZEP SR. Zároveň avizovala, že ELKON 2024 znovu prinesie prezentáciu skvelých rečníkov a inspirujúcich tém.

Scroll top