Ako sa stať členom?

Energetické burzy vlani spustili obrovskú vlnu. Drahá elektrina či plyn začali pre ruskú vojnu na Ukrajine kosiť aj slovenských priemyselníkov. Hráči v segmente tak museli pristupovať k drastickým riešeniam. Niektorým stačilo utlmovať výrobu a iní sa dostali do momentu, keď zavreli svoje brány a zamestnancov museli poslať na úrady práce. Aby dosahy nemali obrovské rozmery, vláda postupne pripravovala schémy pomoci pre firmy. Hovorila o prvom štvrťroku tohto roka s tým, že potom sa uvidí.

Zníženie limitov

Len na prvý kvartál bola aj schéma s názvom 2.1. Vláda v nej firmám zastropovala faktúry za elektrinu na úroveň 199 eur za megawatthodinu a 99 eur za megawatthodinu pri plyne. Všetko nad týmito sumami štát preplatil 80 percentami. V balíku bolo alokovaných 280 miliónov eur s tým, že maximálna mesačná výška pomoci pre jednu spoločnosť je 200-tisíc eur. Biznis má s dotáciami dva problémy. Stropy boli jednak nízke a druhá vec je, že ich platnosť uplynula.

Priemyselníci sú znepokojení

Pomoc určená najmä pre veľké firmy ešte nebola spustená. Priemyselné zväzy hovoria o naťahovaní na strane rezortu hospodárstva. Rezort hospodárstva tvrdí, že aktuálne ministerstvo financií posudzuje vplyv opatrení na štátny rozpočet.

Progres nevidí ani Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy. Dôrazne preto apeluje, aby štát proces príprav akceleroval, výzvu vyhlásil v čo možno najkratšom čase a vyčerpal vyčlenených 600 miliónov eur na pomoc podnikom tak, ako to schválil Brusel. 

„Znepokojuje nás, že proces príprav výzvy podľa schémy 2.4 nenapreduje tak, ako nám to bolo sľúbené. Vysoké ceny energií ničia podniky, likvidujú výrobu a ohrozujú zamestnanosť,“ tvrdí.

Celý článok nájdete na HNonline.sk/finweb.

Scroll top