Ako sa stať členom?

Energeticky náročný priemysel už dlhé mesiace volá po zmenách v štátnej pomoci s cenami energií. Tie sa už podpísali pod vypnuté pece v žiarskom Slovalcu a výrobu museli v ich dôsledku utlmiť aj ferozliatinári na Orave OFZ. Štát týmto gigantom vlani umožnil čerpať financie zo systému tarify za prevádzkovanie systému, a to v sume 40 miliónov eur. Zároveň sa tieto veľké podniky môžu prihlásiť do schémy, ktorú ministerstvo hospodárstva spustí v priebehu februára. Tá ich však nezachráni, keďže dostanú maximálne 200-tisíc eur na mesiac.

Čo hovorí Karahutova novela

„Návrh poslanca kopíruje odporúčanie Európskej únie, ktorá hovorí, že presne 70 percent peňazí, ktoré sa vyberú z emisných povoleniek, by malo ísť na zelené ciele a z toho 25 percent by sa malo dostať naspäť pre vysoko energeticky náročné podniky,“ hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Zároveň by podľa jeho slov ministerstvo životného prostredia už nemohlo každoročne meniť percentuálnu výšku použiteľného výnosu, čo by do systému prinieslo stabilitu, ktorú na zachovanie výroby energeticky náročný priemysel potrebuje.

Pokračovanie článku na HNonline.sk/finweb.

Scroll top