Ako sa stať členom?

Na podporu tejto transformácie máme na Slovensku Modernizačný fond. Ten tento rok zatiaľ prerozdelil 317 miliónov eur pre neekologických hráčov. Ďalšia výzva z Modernizačného fondu mala uzávierku do konca júna.

Fond nepomáha všetkým

Odborníci hovoria, že vďaka energetickej kríze sa zvýšil záujem domácich podnikov o zelenú transformáciu.

„Urýchlil sa prechod k využívaniu inovatívnych riešení zameraných na zvyšovanie energetickej efektívnosti. Firmy pod tlakom energetickej tranzície a v dôsledku vysokých cien energií buď zvažujú investície do obnoviteľných zdrojov, alebo s nimi už začali,“ približuje generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Podľa jeho slov je dopyt po zlepšení energetický parametrov budov a, samozrejme, výrobe z obnoviteľných zdrojov. Hráči vedia, že keby k takýmto krokom nepristupovali, tak prídu o zákazky. Investori najmä na Západe totiž požadujú, aby výrobok bol vo fabrike skonštruovaný s čo najnižšou uhlíkovou stopou.

No prechod na zelené hospodárstvo nie je jednoduchý. Tou najväčšou prekážkou sú spravidla investície, ktoré mnohým podnikateľom, hlavne po energokríze, chýbajú. Pomocnú ruku by v tomto prípade mal podľa Lasza podať štát. No aj tam by sa mali zlepšiť pravidlá. Najmä už v spomínanom Modernizačnom fonde, ktorý podľa neho neposkytuje pomoc všetkým.

„Myslíme si, že tieto prostriedky by nemali byť určené len pre pár vybraných podnikov,“ hovorí.

Z poslednej vyhlásenej výzvy sa totiž vybrali len veľké fabriky, pričom väčšinu financií zhltla práve košická huta. Mnohí hráči môžu mať preto obavy, že väčšinu financií z tohto fondu opäť dostane ďalšia veľká fabrika.

Celý článok na HNonline.sk.

Scroll top