Ako sa stať členom?

Dramatická či katastrofálna. Aj takýmito výrazmi označovali sociálni partneri situáciu v podnikoch počas mimoriadneho rokovania tripartity začiatkom decembra minulého roka. Tá sa zaoberala aj témou predčasných dôchodkov, keďže spôsobovala podnikom výrazné problémy.

Aktuálne už ministerstvo práce tvrdí, že v januári 2024 zaznamenali výrazný pokles žiadostí o predčasné dôchodky oproti koncu minulého roka. Problémy sa však ešte môžu objaviť v závere roka.

Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz pre web oPeniazoch.sk upozornil, že aj keď sa situácia s odchodmi do predčasných dôchodkov do určitej miery upokojila, problém s nedostatkom pracovnej sily ostáva nevyriešený.

„Zníženie počtu ľudí odchádzajúcich do predčasného dôchodku je len totiž jedna strana mince. Na druhej strane stojíme pred výzvou, ako nahradiť tých, ktorí už do dôchodku odišli,“ dodáva Andrej Lasz.

Rezort práce aktuálne tvrdí, že situáciu súvisiacu s predčasnými dôchodkami sleduje a analyzuje aj možné výkyvy v budúcnosti. Ako by mohli vyzerať opatrenia na zlepšenie situácie a či rezort zvažuje aj zamestnávateľmi navrhované riešenie, však ministerstvo zatiaľ prezradiť nechce.

Viac nájdete v článku na portáli oPeniazoch.sk.

Scroll top