Ako sa stať členom?

Minister práce Erik Tomáš vraví, že to nesmie byť na úkor miezd a že si to zatiaľ nevie predstaviť vo výrobnej sfére. Zvážiť podľa neho treba dve možnosti: „Či teda skrátiť pracovný týždeň na 4 dni, ale tak, aby pracovný deň alebo pracovný čas trval 10 hodín, alebo naozaj ubrať jeden deň z pracovného týždňa aj za cenu skrátenia času.“

Všetko si to podľa Tomáša žiada hlavne diskusiu a aj premiér Fico ešte v Davose zdôrazňoval, že „miluje tripartitu“, lebo sociálny dialóg je podľa neho najsilnejší nástroj vlády pri podpore zamestnanosti.

Zamestnávateľských zväzov, manažérov, ale aj odborárov sme sa preto spýtali, čo si o nápade so 4-dňovým pracovným týždňom myslia a či sa o ňom debatuje s vládnymi predstaviteľmi.

1. Viete si predstaviť zavedenie štvordňového pracovného týždňa (vo vašej spoločnosti)?

  • Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy:
„Priemysel aktuálne čelí nedostatku pracovnej sily. Zavedenie štvordňového pracovného týždňa by zvýšilo potrebu ďalších zamestnancov, najmä v odvetviach s nepretržitou prevádzkou, ako je energetika či doprava. Takáto radikálna zmena pracovného režimu by z pohľadu celej republiky vyžadovala doplnenie desiatok tisíc nových pracovníkov.

Zároveň sa vynára viacero nezodpovedaných otázok. Napríklad, ak by sa štvordňový pracovný týždeň zaviedol, chodili by aj deti do školy iba štyri dni? Pokiaľ nie, ako sa vyrieši rozdiel medzi pracovným týždňom zamestnancov a učiteľov? Podobné problémy bude mať školstvo, zdravotníctvo, priemysel aj doprava.

Zákonník práce už dnes umožňuje firmám pracovať na základe štvordňového modelu, pokiaľ sa dodrží potrebný čas odpočinku.“

2. Prebiehajú nejaké rokovania o tejto téme s predstaviteľmi vlády?

  • Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy:
„Téma štvordňového pracovného týždňa nebola a ani aktuálne nie je predmetom rokovaní tripartity či iných separátnych rokovaní.“

Pokračovanie článku na dennikn.sk.

Scroll top