Ako sa stať členom?

Podnikatelia v priemysle môžu získať peniaze na nákup technológií, ktoré pri výrobe znížia emisie uhlíka, k dekarbonizácii priemyslu nás zaväzuje aj Európska komisia. Z európskych peňazí je pre slovenský priemysel vyčlenených 600 miliónov eur, času na ich vyčerpanie je však málo. Rezort životného prostredia žiada firmy, ktoré by mohli spĺňať dekarbonizačnú schému, aby posielali svoje podnety. Tie budú do výzvy zapracované. Firmám môže výzva pomôcť získať ekologickejšie technológie, do ktorých by aj tak museli čoskoro investovať.

„Je množstvo firiem, ktoré už dnes nejaké dekarbonizačné projekty robia. Zjednodušene tie firmy, ktoré budú mať rozbehnuté nejaké dekarbonizačný projekt už dnes, budú mať k nemu povolenia, budú mať už nejaký plán, aby to teoreticky mohli stihnúť do toho roku 2026, pretože tá zmena by mohla byť iba v tom, že doteraz plánovali, že si to zaplatia celé sami a teraz by im v rámci nejakej výzvy prispelo čiastočné štát, čo je samozrejme pozitívnym krokom zo strany štátu voči priemyslu. Samozrejme, tie firmy, ktoré nebudú mať dneska ešte pripravený ani nejaký projektový zámer, tie to asi nestihnú,“ hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.

Aké výhody prináša pre firmy investícia do dekarbonizácie?

“ Úplne jednoducho lacnejšie peniaze, tak je to celé nastavené. V zásade banky povedali, že ak budete mať tú výrobu zelenú, tak dostanete úver, ktorý bude mať menšie úroky,“ dodáva Lasz.

Viac sa môžete dozvedieť v relácii Komentáre dňa na RTVS 24.

Scroll top