Ako sa stať členom?

Pokiaľ si spravíte pomyselné kolečko a oslovíte viaceré slovenské firmy či developerov, zhodne vám povedia jedno. Kameňom úrazu na Slovensku je posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Za touto dlhou frázou sa skrýva proces, pri ktorom štát hodnotí dosahy diaľnic, veterných elektrární či spaľovní na prírodu. Aktivisti to na jednej strane chvália, no biznis varuje, že s agendou sa to preháňa. Zámery stoja aj roky a Slovensko oproti okolitým krajinám ekonomicky zaostáva.

Dotknuté strany už dlhodobo upozorňujú vlády, že procesy sa neúmerne naťahujú a časové rámce sa nedodržiavajú. Okrem iného im škrt cez rozpočet spôsobujú aj rôzne združenia, príkladom je známy aktivista Marcel Slávik, na ktorého neúspešne vymýšľal v minulosti bič napríklad aj Richard Sulík.

Do boja s top problémom sa najnovšie pustil aj šéf envirorezortu Tomáš Taraba. Ten do pripomienkovacieho konania poslal obsiahlu novelu, ktorá zmení podobu posudzovania vplyvov na životné prostredie. A teoreticky by pomohla zrýchliť výstavbu kľúčových investícií.

Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy: „Zrýchlenie na maximálne šesť mesiacov, pokiaľ to bude technicky realizovateľné, je veľmi pozitívnym krokom.“

Problematiku ilustruje na príklade, keď investori zistili, že stavba fabriky môže trvať do dvoch rokov, no nejasné povoľovacie procesy sa môžu predĺžiť na dva až desať rokov. „Ich záujem o investíciu na Slovensku výrazne klesol,“ podotkol.

Celý článok na HNonline.sk.

Scroll top