Ako sa stať členom?

Pracovníkov z tretích krajín by privítalo aj Slovensko. Na pracovnom trhu je momentálne problém obsadiť 82,5-tisíca pozícií. Odborníci zároveň hovoria, že pravidlá prijímania cudzincov musí štát nastaviť zmysluplnejšie.

Prichádzajúci absolventi škôl nedokážu obsadiť miesta po zamestnancoch, ktorí odchádzajú do dôchodku. Na pracovnom trhu máme každý rok o 22-tisíc ľudí menej. Najväčšie problémy hlási strojársky priemysel či doprava.

Odborníci tvrdia, že náš pracovný trh si bude musieť pomôcť pracovníkmi z tretích krajín.

Ukrajinci sa veľmi dobre vedia zapojiť do pracovného procesu, rovnako tak Bielorusi. Dobré skúsenosti majú spoločnosti napríklad s Indmi, sú to príjemní a pracovití ľudia a tak isto teda Vietnam či iné krajiny,“ uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Prijatie zahraničných pracovníkov je momentálne zdĺhavé

Zahraničný pracovník, ak si má vybrať či bude rok čakať na umiestnenie na Slovensku, alebo sa za 2-3 mesiace dostane napríklad do Poľska, alebo do Maďarska, tak často nám zahraniční pracovníci utekajú do cudziny,“ pokračoval Lasz.

Asociácia preto navrhuje zjednodušiť podmienky, napríklad pri udeľovaní národných víz. Rokuje aj s vládou.

Aj keby sme zjednodušili podmienky pre zamestnávanie cudzincov tretích krajín, tak Slovensko si určite bude vyberať krajiny, z ktorých by cudzincov prijalo, z krajín ktoré sú nám blízke,“ informoval minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Pozrite si celú reportáž RTVS.

Scroll top