Ako sa stať členom?

Na to, aby Slovensko naplnilo klimatické ciele, ku ktorým sa zaviazalo v rámci európskej Zelenej dohody, musí poriadne zabrať. Medzi prvými cieľmi, ktoré má dosiahnuť, je 55-percentné zníženie emisií skleníkových plynov. Aby sme to naozaj dosiahli, potrebujeme zákon, ktorý umožní koordináciu a aj kontrolu jednotlivých rezortov, či tento cieľ napĺňajú. Preto ministerstvo životného prostredia vypracovalo takzvaný klimatický zákon.

Historicky prvý klimatický zákon na Slovensku bude „bičom“ na jednotlivé rezorty, aby plnili klimatické ciele. Ide o klimatické ciele, ktoré Slovensko prijalo v rámci takzvanej Zelenej dohody známej aj pod názvom Green deal. V nej sme sa okrem iného zaviazali znížiť produkciu skleníkových plynov o 55%. „Po prvý krát sa budeme učiť, ako krajinu prispôsobiť výzvam 21. storočia,“ uviedol Ján Budaj, minister životného prostredia Slovenskej republiky.

Medzi najväčšie výzvy patrí prechod z energeticky náročného ťažkého priemyslu na takzvanú znalostnú ekonomiku. Slovensko dnes prichádza o pridanú hodnotu. „Pridanú hodnotu si zoberú tí, ktorí z toho vyrobia spotrebný tovar a predajú ho draho,“ povedal Budaj. Odľahčením priemyslu zároveň znížime spotrebu energií a v konečnom dôsledku aj produkciu emisií. Medzi veľké výzvy patrí aj úplný útlm ťažby uhlia a výroby tepla z neho. Namiesto uhlia a plynu plánujeme viac využívať teplo zo zeme, vody a vzduchu pomocou tepelných čerpadiel.

Predstavitelia priemyslu však odporúčajú pri nastavení podmienok pristupovať racionálne.

Z nášho pohľadu je správne mať nastavené klimatické ciele a dosahovať uhlíkovú neutralitu. Podmienky vedúce k naplneniu tohto cieľa však musia mať racio. Nemôžu byť stanovené tak prísne, že spôsobia masívne predraženie a nerentabilnosť výroby,“ uviedla vo svojom stanovisku Asociácia priemyselných zväzov a dopravy.

Pozrite si celú reportáž TV JOJ:

Zdroj: NOVINY.SK/JOJ

Scroll top