Ako sa stať členom?

Robert Fico vystúpil v panelovej diskusii, ktorá sa venovala očakávaniam trhu práce. Premiér vyhlásil, že by chcel na Slovensku novinku. „Slovensko by vo veľmi krátkom čase mohlo patriť ku krajinám, ktoré zavedú, ako experiment, samozrejme, štvordňový pracovný týždeň,“ uviedol Fico.

Premiér poukázal na zmenu postoja podnikov, ktoré ešte pred pandémiou toto odmietali. To sa však podľa neho od covidu zmenilo. Za skracovanie sú už dlhšie odborári. „Tento trend je už prítomný v mnohých krajinách, prípadne v mnohých odvetviach alebo u mnohých zamestnávateľov,“ konštatuje Monika Uhlerová, prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR.

Opačný názor majú zamestnávatelia. „V priemysle už dnes nevieme obsadiť 70 000 pracovných miest a, samozrejme, ak by ľudia chodili do roboty iba 4 dni, vyžadovalo by to v celej republike desiatky tisíc ďalších zamestnancov, ktorých by sme potrebovali a nevieme ich nájsť,“ vysvetľuje Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.

Práve nedostatok pracovnej sily ako najväčší problém nášho pracovného trhu spomenul zároveň v Davose aj Fico. Na Slovensku chýba približne 100 000 pracovníkov a obrovské percento firiem hlási problém.

S týmto problémom sa borí až 79 % našich zamestnávateľov na Slovensku,“ potvrdzuje Zuzana Rumiz, prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska.

Pozrite si celú reportáž TV JOJ:

Zdroj: NOVINY.sk/TV JOJ

Scroll top