Ako sa stať členom?

Ako dnes na tlačovej besede oznámili zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), najväčšie priemyselné fabriky už predstavili svoj návrh, ktorý je podľa nich jednoduchý, adresný a dal by sa realizovať veľmi rýchlo.

Založený je na odpustení tarifných a distribučných poplatkov a príprave schémy štátnej pomoci.

Bohužiaľ, zatiaľ nemáme odpoveď, či je tento náš návrh akceptovaný. Ministerstvo hospodárstva SR už postúpilo schému do Bruselu, ale zaliať nevieme, čo bude nasledovať,“ uviedol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

Prezident AZZZ Tomáš Malatinský zdôraznil, že štát, ako aj rezort hospodárstva, sa síce pomoci pre veľkých odberateľov venovali, problém však je, že téma nie je uzatvorená a notifikovaná a fabriky tak nevedia, s čím môžu reálne počítať.

APZD v tejto súvislosti poukázala, že priemysel sa nachádza asi v najťažšej situácii od druhej svetovej vojny, veľkým problémom je aktuálne aj konkurencieschop­nosť slovenských fabrík. 

„Slovensko ako priemyselná krajina nie je izolovaná. Tým, že dnes nemáme jasne stanovené pravidlá, máme problém kalkulovať, my nevieme, s akými cenami energií môžeme počítať, čo spôsobuje veľmi vážne problémy," zhodnotil prezident asociácie Alexej Beljajev.

Nejasné podmienky pomoci môžu zároveň podľa neho skomplikovať aj príchod nových investícií.

Celý článok na ekonomika.pravda.sk.

Scroll top