Ako sa stať členom?

Domáce firmy zažili za posledný rok poriadny cenový kolotoč. Ruská vojna na Ukrajine namiešala „kokteil zdražovania“ takmer všetkých energetických komodít. Najzásadnejšie však zasiahli tuzemské výrobné odvetvie drahá elektrina plyn. Po novom roku prišlo zotavenie a trhy zamierili smerom dole.

No optimizmus netrval dlho. Aj v týchto dňoch sa ceny plynu po malých krokoch šplhajú smerom hore a panujú obavy, že v zimných mesiacoch opäť padnú dramatické méty. Prirodzene, prví na rane budú naši priemyselníci. Mnohí majú pred možnými zimnými cenami rešpekt.

Cena je nestabilná a rozkolísaná

Kým ceny na krátkodobých trhoch sa pohybujú na úrovni do 40 eur za megawatthodinu, na zimu sa rovnaký objem predáva minimálne s 10-eurovou prirážkou. Analytik JPX Ján Pišta už pred týždňom upozornil, že v tomto období nevylučuje, že cenovka môže na spote v krátkom momente prekročiť hranicu 100 eur. Pre fabriky, ktoré stavili na krátkodobé ceny, by to opäť predstavovalo záťaž.

Energeticky náročný podnik sú aj Slovenské magnezitové závody. Podnik patrí medzi najväčší ťažobný a spracovateľský magnezitový závod v našej krajine. Ich generálny riaditeľ Roman Gažúr hovorí pre HN, že nárast cien plynu nad 100 eur by spôsobil úplnú stratu konkurencieschopnosti. Aj preto majú časť spotreby zazmluvnenú v predstihu.

Cena je veľmi nestabilná a rozkolísaná. Neistota s dodávkami LNG a ruského plynu pred zimným obdobím spôsobuje výkyvy v cenách plynu. Tie výrazne zhoršujú možnosť plánovania a konkurencieschopnosť firiem v rámci Únie,“ približuje Gažúr so slovami, že ich dodávatelia mimo Európy majú výrazne nižšie energie.

Magnezitové závody nie sú jediné, ktoré majú obavy pred budúcimi cenami. Podľa priemyselných zväzov je týchto hráčov viac. Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy hovorí, že môže ešte nastať stav, keď ceny vystrelia hore, čo dostane firmy do problémov.

„Podľa našich odhadov by to však malo byť v oveľa menšej miere ako v minulom roku,“ dodal.

Dve skupiny firiem

Firma má pri nákupe plynu hneď niekoľko možností. Jednou z nich už spomínaný spot, do ktorého išli ku koncu roka viaceré fabriky. Nevýhoda je, že aj najmenšie výkyvy cítia títo hráči medzi prvými. Druhým variantom sú forwardové ceny. Závod si vie produkt zafixovať na dlhšie obdobie. Obchodníci takáto ceny ponúkajú skôr väčším hráčom. Ďalšou možnosťou je aj kombinácia spotu a forwardu, keď časť energie má obchodník pre zákazníka nakúpenú, druhú časť dokupuje na krátkodobých trhoch.

V prípade, keď spoločnosť zvolí nesprávny nákup a „popáli sa“, hrozí jej okrem vysokých nákladov aj pokles objednávok a s tým spojené straty, menuje Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

No problém sa netýka len cien. Lasz hovorí, že niektorí hráči majú stále obavu aj z možného prerušenia dodávok plynu, najmä v období zvýšenej spotreby počas zimných mesiacov. Pri prerušení plynu by sa vyhlásil núdzový stav a regulačné stupne. Podľa nich by sa obmedzovali odberatelia. Ako prví by prišli o surovinu práve podniky.

„Takéto obavy závisia od účelu využitia plynu v jednotlivých firmách, ich výrobného zamerania a od toho, akým spôsobom sa na túto situáciu pripravujú,“ dodal.

Preto rozdelil podniky do dvoch základných kategórií. Odborník vysvetlil, že prvú skupinu predstavujú firmy, ktoré využívajú plyn na kúrenie. „Tie vedia pružnejšie reagovať a výpadok bezprostredne neohrozuje ich výrobu,“ približuje. Druhú skupinu tvoria firmy, ktoré plyn využívajú priamo na výrobu, pričom ho menia na iný produkt, napríklad na hnojivá. „Pre tieto firmy sú cena a dostatok plynu rozhodujúce, pretože cenové výkyvy a objem dodávok majú zásadný dosah na ich výrobu a objem produkcie,“ menuje.

Pokračovanie článku na HNonline.sk.

Scroll top