Ako sa stať členom?

Slovensko je najväčším svetovým výrobcom automobilov v prepočte na počet obyvateľov, no dosiaľ tu chýbala výroba batérií použiteľných v elektromobiloch. V tejto oblasti sa oveľa viac darí susednému Poľsku a Maďarsku. Doprava hotových batérií je však logisticky náročná. Príchod novej čínsko-slovenskej baterkárne tak výrazne pomôže nielen regiónu, kam prinesie približne 1500 nových pracovných miest, ale najmä miestnym výrobcom.

Ročná produkcia by mala stačiť až pre 800 tisíc eletromobilov. „Ak by táto baterkáreň, ktorá by prišla na Slovensko, dodávala baterky pre našich päť automobiliek, tak to auto by sa dalo vyrobiť aj rýchlejšie, aj jednoduchšie,“ vysvetľuje Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy

To sa musí odraziť aj v napĺňaní, povedzme, štátneho rozpočtu a zamestnanosti ľudí v danom regióne,“ uviedol pre RTVS Pavol Prepiak. Zároveň zdôraznil, že bez tejto novej baterkárne by mohli výrobcovia vozidiel uvažovať aj nad možnosťou, „či nie je lepšie posunúť výrobu automobilov bližšie k baterkám,“ povedal Prepiak.

Reportáž RTVS si môžete pozrieť na nasledovnom ODKAZE.

Scroll top