Ako sa stať členom?

Úspech nie je len o číslach, ale aj o príbehu, ktorý inšpiruje. Príbeh slovenskej firmy MTS je naozaj výnimočný. Na konferencii ELKON 2023 ho vyrozprával jej zakladateľ Juraj Habovštiak. Predstavil kroky generačnej výmeny a ukázal, ako sa zaobchádza s hodnotami, zamestnancami a zákazníkmi, keď sa dáva výrobe srdce. Čo pokladá za najdôležitejšie na ceste k úspechu?

Počítať s najhorším a vedieť niečo vybudovať aj z mála

Firma by mala disponovať finančným rozpočtom zobrazujúcim skutočné čísla a možnosti. Plán treba pravidelne sledovať a počítať aj s najhoršou možnou situáciou. „U nás vo firme sme napríklad nemali extra kapitál, museli sme sa naučiť biznis vybudovať a potiahnuť ho z vlastných peňazí,“ spomína Juraj Habovštiak.

Prehľadné dáta a účtovníctvo

Mať k dispozícii riadne dáta, schopnosť ich rýchlo a efektívne vyhodnotiť, ideálne online, je alfou a omegou úspešného podnikania. Transparentné účtovníctvo je základom pre dôveru bánk a štátnych inštitúcií. „Priznávajte si zisk, poctivo plaťte dane a nielenže budete lepšie spať, aj banky vám budú lepšie dôverovať a v prípade potreby vás ochotnejšie zafinancujú,“ radí Habovštiak.

Investície, vývoj a inovácie

Pre napredovanie firmy je dôležité neustále investovať do jej potrieb i do produktivity zamestnancov. Interné procesy treba inovovať, zákazníci požadujú kvalitu, výroba si žiada spoľahlivé a rýchle nástroje… Pri investíciách Juraj Habovštiak zdôrazňuje dve veci: Po starom sa nič nové vytvoriť nedá a pri investíciách treba mať na prvom mieste ľudí.

Spokojní zamestnanci sú najviac

Nemoderná firma rozmýšľa v zmysle: „Naším cieľom je spokojný zákazník. Avšak to už je prekonané.“ Netreba zabúdať na zamestnancov. Firmy by si mali pestovať nadšených zamestnancov, vzťahy medzi kolegami a vo firme celkovo. Vyšším levelom je starostlivosť aj o rodiny zamestnancov.

Vážiť si silných partnerov a spoľahlivých dodávateľov

Pre úspech firmy je tiež dôležité obklopiť sa spoľahlivými externými partnermi a vytvoriť s nimi celok. Brať ich ako pridanú hodnotu podnikania, keďže nie úplne všetko si vie firma pokryť a vyrobiť sama, vážiť si ich a nezabúdať vyjadrovať vďačnosť.

Špičkové technológie slovenskej firmy

Spoločnosť MTS (Modern technology systems) je lídrom v inovatívnych technológiách. Ich nástroje sú vyvinuté pre oblasti automobilového priemyslu, elektromobility, logistiky, elektrotechniky i potravinárstva. Rozširujú schopnosti riadiacich systémov, umožňujú vytvárať aplikácie od priemyselného riadenia, cez vizualizáciu, až po zber dát a komunikáciu s nadradenými systémami v štýle lega. Vyvinuli tiež batériové úložiská, ktoré aktívne optimalizujú hospodárenie s elektrinou, či flexibilné modulárne úložisko energie s využitím pre distribučné, komerčné a výrobné spoločnosti, ale aj pre veľké obytné zóny, nabíjacie stanice, fotovoltiku a mikrosiete.

Scroll top