Zorganizovali sme preto okrúhly stôl, aby sme účastníkom priblížili kľúčové postupy, požiadavky a nástroje súvisiace s implementáciou nového zákona o vzdelávaní dospelých. Zamerali sme sa najmä na firmy, ktoré hľadajú spôsob, ako sa zapojiť do nového systému.
Diskusia s odborníkmi
Pozvanie prijali Ildikó Pathóová z Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Vladimír Pálfi z Aliancie sektorových rád. Témami boli konkrétne požiadavky na vstup do systému, možnosti zapojenia zamestnávateľov a plánované kroky z pohľadu štátu. Výklad sa sústredil na fakty a odpovede na otázky, ktoré sa opakovane vynárajú pri praktickej aplikácii zákona.
Kde získať informácie?
Pre tých, ktorí chcú podrobnejšie sledovať vývoj a konkrétne kroky, ktoré súvisia s uplatňovaním zákona v praxi, je hlavným zdrojom informácií webová stránka Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR: https://isvd.iedu.sk. Práve tam rezort zverejňuje aktuálne informácie týkajúce sa systému vzdelávania dospelých.
Informačný systém vzdelávania dospelých (ISVD) poskytuje záujemcom o vstup do systému prístup k inštruktážnym manuálom. Tie vysvetľujú, ako podať žiadosť o zápis do registra certifikovaných vzdelávacích inštitúcií, ako postupovať pri žiadosti o akreditáciu vzdelávacieho programu alebo ako realizovať overenie vzdelávacích výstupov.
Okrem technických návodov ISVD informuje aj o harmonograme zavádzania zákona a pravidelne zverejňuje prehľad plánovaných webinárov na súvisiace témy. Najbližší webinár zameraný na tému „Ako podať žiadosť o akreditáciu vzdelávacieho programu?“ je naplánovaný na 27. mája 2025.
Individuálne vzdelávacie účty
Systém bude postupne dopĺňaný o ďalšie komponenty. Od 1. januára 2026 bude dostupná ponuka certifikovaných vzdelávacích inštitúcií, ktoré budú poskytovať kurzy a vzdelávacie programy v rámci individuálnych vzdelávacích účtov (IVÚ). Plná funkcionalita platformy IVÚ sa predpokladá od apríla 2026.
Financovanie vzdelávania
Občan, ktorému vznikne nárok na finančný príspevok vo výške 200 eur, bude môcť túto sumu rozdeliť a použiť napríklad aj na kariérové poradenstvo alebo na overenie výstupov z absolvovaného vzdelávania. Príspevok bude hradený priamo poskytovateľovi vzdelávania na základe súhlasu občana. Financovanie kurzov bude pritom kombinované – budú sa na ňom podieľať občan, zamestnávateľ aj štát.
Certifikácia
Certifikáciu vzdelávacích inštitúcií bude možné získať na základe preukázania systému zabezpečovania kvality. Tým môže byť napríklad platný certifikát ISO, ale aj sebahodnotiaca správa alebo plán na zlepšenie. Sebahodnotiacu správu pridelí systém odbornému hodnotiteľovi, ktorý vypracuje posudok. Po zapracovaní prípadných pripomienok bude inštitúcii oznámený zápis do registra certifikovaných poskytovateľov. Otázky týkajúce sa certifikácie môžu záujemcovia adresovať na e-mailovú adresu certifikacia@epivu.sk.
Akreditácia
Akreditácia vzdelávacieho programu je potrebná v prípade, že program vedie k získaniu profesijnej kvalifikácie definovanej v karte kvalifikácie. Pokiaľ karta kvalifikácie nie je k dispozícii, je potrebné požiadať o jej vytvorenie Alianciu sektorových rád ešte pred podaním samotnej žiadosti o akreditáciu.
Lehota na vydanie stanoviska k žiadosti o akreditáciu je 60 dní od doručenia alebo doplnenia žiadosti. Stanovisko vypracuje Aliancia sektorových rád a doručí ho Ministerstvu školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Potrebujete sa zorientovať? Radi pomôžeme
Ak narazíte na nejasnosti alebo potrebujete pomôcť zorientovať sa v nových pravidlách, môžete sa na nás obrátiť. Sledujeme vývoj, zbierame otázky z praxe a radi vám pomôžeme nájsť odpovede.