Slovensko je na tom ešte horšie. V ekologickom dlhu sme už od 12. mája 2024, čo znamená, že spotrebúvame zdroje alarmujúcim tempom. Michaela Hletková Ploszeková, odborníčka APZD na životné prostredie, približuje: „Ak by ľudstvo využívalo zdroje rovnakým spôsobom ako Slovensko, tak by sme na pokrytie potrieb potrebovali v prepočte takmer tri Zeme.“
Zmenou klímy sú ohrození ľudia aj podniky
Dôsledky nadmerného čerpania zdrojov pociťujeme všetci. Extrémne počasie, výpadky elektriny, nedostatok surovín – všetko toto narúša naše každodenné fungovanie. Vlny horúčav ohrozujú naše zdravie a znižujú produktivitu v práci. Vyššie náklady na materiály a energie vedú k rastu cien produktov a služieb. V cestnej a železničnej doprave dochádza k poškodeniam jednotlivých častí infraštruktúry, prerušeniam dopravy, výlukám, znižuje sa bezpečnosť, plynulosť a narastá riziko výskytu dopravných nehôd.
Nie všetko je stratené
Andrej Lasz, generálny sekretár APZD, pripomína: „Za posledných tridsať rokov sme o 50 % znížili emisie CO2 práve v priemysle a doprave. Ale máme určité rezervy, napríklad v obehovom hospodárstve sme 25. v Európskej únii, čo je úplne na konci. Sme skládkovacia veľmoc, produkujeme 509 kg komunálneho odpadu na obyvateľa ročne.“
Dobrá prax v zahraničí
V EÚ sa kladie dôraz na menšiu spotrebu zdrojov, ich dlhšie využívanie a opätovné použitie. Vyspelé krajiny úspešne implementujú cirkulárne ekonomické modely, ktoré minimalizujú odpad a šetria zdroje.
Prioritou sú produkty s dlhou životnosťou, ktoré sú vnímané a navrhované ako úložiská surovín. Kľúčovou je jednoduchá demontáž umožňujúca oddelenie jednotlivých komponentov a ich následné zhodnotenie. Výsledkom je eliminácia odpadu, ktorý sa už nedá využiť.
Čo môžeme urobiť?
- Dekarbonizujme priemysel a dopravu s dôrazom na konkurencieschopnosť a nákladovú efektivitu
- Digitalizujme odpadové hospodárstvo – investujme do ekoinovácií
- Podporujme udržateľnú výstavbu a využívanie obnoviteľných zdrojov energie
- Implementujme cirkulárne ekonomické modely
- Znížme DPH na opätovne použité produkty – nech je recyklácia atraktívna
- Zavádzajme pravidlá, aby inštitúcie nakupovali ekologické produkty a služby
Začnime hlavne od seba
Jednoduchý návod, ako vieme náš vplyv na prírodu znížiť, ponúka Michaela Hletková Ploszeková: „Každý z nás môže prispieť malými krokmi. Pred nákupom sa seba pýtajme, či to naozaj potrebujeme. Napríklad naše mobilné telefóny nemusia byť nové každý rok. Ak už niečo nepotrebujeme, zistime, či to môže použiť niekto iný alebo to správne zrecyklujme.“
Dôležitosť témy sme vysvetľovali v reláciách STVR a ta3:
Rozhovor s Andrejom Laszom si môžete pozrieť na nasledovnom ODKAZE.