„Slovensko má najnižšiu mieru nezamestnanosti od svojho vzniku,“ oznámil v utorok prekročenie významného míľnika minister práce Erik Tomáš. To je pravda, ak sa na nezamestnanosť pozeráme cez ukazovateľ, ktorý si zvolil šéf rezortu. Ide o mieru nezamestnanosti vypočítanú z celkového počtu uchádzačov o prácu, do ktorého sú zahrnutí aj nezamestnaní na OČR či PN.
V apríli tohto roka bol tento ukazovateľ na úrovni 5,96 percenta, pričom v máji 2019 to bolo rovných šesť percent. V prospech súčasnosti hrá celkový počet ekonomicky aktívneho obyvateľstva, z ktorého sa miera nezamestnanosti počíta. Keďže je tento parameter aktuálne vyšší, je aj miera nezamestnanosti nižšia.
Rekordne najnižší počet nezamestnaných úrady práce vykázali v máji 2019. Išlo o 165-tisíc osôb, kým v apríli tohto roka to bolo 165,8 tisíca uchádzačov o prácu.
Ak si pritom vezmeme mieru nezamestnanosti rátanú z ekonomicky aktívneho obyvateľstva bez nezamestnaných na OČR a PN, tá sa v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o 0,08 percentuálneho bodu na 4,99 percenta, pričom v spomínanom období pred piatimi rokmi bola na úrovni 4,88 percenta.
Nezamestnanosť naráža na mantinely
„Až 82 percent všetkých evidovaných uchádzačov o zamestnanie patrí do niektorej zo znevýhodnených skupín občanov. Z tohto počtu tvoria tri štvrtiny uchádzači, ktorí majú minimálne alebo žiadne pracovné návyky. Ich integrácia na trhu práce je náročná. Často sa ocitli v pasci dlhodobej nezamestnanosti,“ uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily
Tiež upozornil, že napriek podporným opatreniam na trhu práce pretrváva nízka mobilita pracovnej sily, teda malá ochota Slovákov cestovať za prácou alebo sa kvôli práci presťahovať. V neposlednom rade časť nezamestnaných tvoria aj osoby, ktoré v skutočnosti zamestnané sú, buď však pracujú nelegálne, alebo v zahraničí.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Kombinácia nízkej nezamestnanosti a veľkého dopytu po pracovnej sile znamená, že zamestnávatelia v súčasnosti čelia rastúcej cene práce a tento vývoj podľa očakávaní bude pokračovať.
Obzerajú sa v zahraničí
Okrem lákania na vyššie platy či rôzne benefity sú však firmy nútené zháňať kvalifikovanú pracovnú silu aj v zahraničí a keďže boj o zamestnancov prebieha aj na trhoch práce v okolitých krajinách, zamestnávatelia hľadajú pracovnú silu čoraz častejšie mimo EÚ. Národná banka Slovenska informovala, že za posledný mesiac si na Slovensku našlo prácu viac ako dvetisíc cudzincov a celkový počet stúpol na novú rekordnú hodnotu vyše 105-tisíc.
Široké spektrum nedostatkových profesií
„V súčasnosti cudzinci najviac obsadzujú voľné pracovné miesta v priemysle a doprave. Konkrétne ide o pozície operátor v strojárskej výrobe, vodič nákladného automobilu, montážny pracovník elektrických a elektronických zariadení, operátor vysokozdvižného vozíka, zvárač či pomocný pracovník vo výrobe,“ zhrnul Lasz.
Dodal, že v stavebníctve ide najmä o pozície murárov či betonárov a z iných odvetví sú najžiadanejšie profesie ako kuchári, spracovatelia mäsa a rýb, ale aj kozmetici.
Celý článok na HNonline.sk.