Od 1. júla 2025 vstupuje do platnosti nové ustanovenie zákona o DPH (§ 84a), ktoré upravuje spôsob úhrady DPH pri dovoze tovaru. Ide o zmenu v spôsobe platenia DPH pri dovoze tovaru, pri ktorej namiesto platenia DPH colnému úradu, platiteľ túto DPH sám vypočíta a uvedie do daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť pri dovoze. Platiteľ – dovozca, tak už nebude musieť čakať na vyrubenie a úhradu dane colnému úradu. Táto zmena bude mať pozitívny dopad najmä na cash flow platiteľov, keďže nárok na odpočítanie DPH bude priznaný v rovnakom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
Samozdanenie pri dovoze bude uplatňovať platiteľ, na účet ktorého sa podáva colné vyhlásenie a ktorý v čase vzniku daňovej povinnosti spĺňa nasledovné podmienky:
- je usadený v SR,
- je registrovaný ako platiteľ DPH v SR,
- je držiteľom účinného povolenia schválený hospodársky subjekt (SHS).
S účinnosťou od 1. januára 2026 bude môcť samozdanenie pri dovoze využívať aj platiteľ usadený v tuzemsku alebo v inom členskom štáte EÚ, ak sa na jeho účet v rámci centralizovaného colného konania prepúšťa tovar nachádzajúci sa v čase vzniku daňovej povinnosti pri dovoze v tuzemsku, ak je registrovaný ako platiteľ DPH v tuzemsku a má účinné povolenie SHS.
Ak je v rámci centralizovaného colného konania platiteľ zastúpený nepriamym zástupcom, povolenie SHS pre zjednodušené colné postupy alebo kombinované povolenie musí mať aj deklarant konajúci v postavení nepriameho zástupcu.
Využívať samozdanenie pri dovoze má byť umožnené platiteľom, ktorí dávajú dostatočné záruky, že tovar po prepustení nebude zneužitý na páchanie daňových únikov. Práve preto je kľúčovou podmienkou povolenie SHS.
Povolenie SHS (angl. AEO – Authorised Economic Operator) indikuje, že jeho držiteľ je bezpečným článkom medzinárodného dodávateľského reťazca a je preverený colnými orgánmi, ktoré osvedčili, že jeho vnútorné kontrolné mechanizmy, finančné zdravie, colné postupy a fyzická bezpečnosť tovaru vyhovujú bezpečnostným a/alebo colným požiadavkám.
Existujú tri druhy povolení SHS:
- Povolenie pre zjednodušené colné postupy (AEOC) – umožňuje využívať určité zjednodušené postupy podľa colných predpisov, jednoduchší prístup k zjednodušeným postupom v colnej oblasti, výhody súvisiace so zabezpečením colného dlhu, nižší počet kontrol vzťahujúcich sa na inú colnú legislatívu.
- Povolenie pre oblasť bezpečnosti a ochrany (AEOS) – oprávňuje držiteľa využívať uľahčenia týkajúce sa bezpečnosti a ochrany, nižší počet fyzických a dokladových kontrol, prednostné zaobchádzanie v prípade výberu na kontrolu.
- Kombinované povolenie (AEOF) – je možné mať obidve povolenia súčasne, vtedy je vydané jedno kombinované povolenie.
Ako získať povolenie SHS?
Prvým krokom je samohodnotenie. Pred podaním žiadosti je potrebné preveriť, či spoločnosť spĺňa stanovené kritériá. Tento interný audit pomôže identifikovať slabé stránky žiadateľa a prípadne prijať potrebné opatrenia. Samohodnotiaci dotazník je zverejnený na stránke finančnej správy.
Podanie žiadosti je možné len elektronicky, prostredníctvom portálu Európskej Komisie eAEO STP. Na prístup do tohto portálu sa treba najskôr zaregistrovať v centrálnom elektronickom priečinku (CEP). Pri registrácií v CEP je nutné uviesť číslo EORI (slúži na identifikáciu subjektov pri komunikácii s colnými orgánmi členských štátov EÚ).
Portál eAEO STP slúži nielen na podávanie žiadostí, ale aj na doručovanie všetkých potrebných dokumentov a informácií a komunikáciu s colným orgánom.
K žiadosti je potrebné priložiť niekoľko príloh. Okrem samohodnotiaceho dotazníka sú to účtovné závierky za posledné tri účtovné obdobia (ak ešte neboli zverejnené v registri účtovných závierok alebo predložené daňovému alebo colnému úradu), a ak má žiadateľ povinnosť auditu, tak aj správa audítora. V prípade žiadosti o povolenie AEOS alebo AEOF je to aj bezpečnostný plán.
Aké kritériá musí žiadateľ spĺňať?
Žiadateľ o povolenie SHS by mal v rámci svojej hospodárskej činnosti vykonávať aktivity pokryté colnou legislatívou (napr. dovozca, vývozca, medzinárodný dopravca, špedičná spoločnosť, colný deklarant) a mal by splniť tieto kritériá:
- Dodržiavanie colných a daňových predpisov: Preveruje sa závažné alebo opakované porušenie týchto predpisov v posledných troch rokoch, a tiež či vedenie spoločnosti a zamestnanci zodpovední za colné záležitosti nemajú záznam o závažnom trestnom čine súvisiacom s hospodárskou činnosťou.
- Uspokojivý systém riadenia obchodnej a prepravnej evidencie: Žiadateľ by mal mať zavedený účtovný systém, ktorý umožňuje colné kontroly a chronologickú evidenciu údajov, integráciu colnej evidencie do účtovného systému, logistický systém na rozlíšenie tovaru Únie a iného tovaru, administratívnu organizáciu primeranú veľkosti podniku s internými kontrolami, postupy pre licencie a povolenia, archiváciu a ochranu informácií a poučenie zamestnancov o povinnosti informovať colné orgány o problémoch s dodržiavaním predpisov.
- Finančná spôsobilosť: Spoločnosť musí byť v dobrej finančnej situácii, ktorá jej umožňuje plniť si záväzky, nie je voči nej vedené konkurzné konanie a v posledných troch rokoch si plnila finančné povinnosti voči colným a daňovým orgánom.
- Praktické normy pre odbornú spôsobilosť alebo odborná kvalifikácia priamo spojená s vykonávanou činnosťou (len pre AEOC): Toto kritérium sa týka len žiadateľov o povolenie pre zjednodušené colné postupy a zahŕňa aspoň trojročné praktické skúsenosti v colných záležitostiach alebo získaný štandard kvality v colných záležitostiach. Alternatívou je absolvovanie školenia týkajúceho sa colných predpisov, ktoré poskytuje colný orgán, uznávaná vzdelávacia inštitúcia alebo odborné združenie.
- Primerané opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany medzinárodného dodávateľského reťazca (len pre AEOS): Toto kritérium sa týka len žiadateľov o povolenie pre oblasť bezpečnosti a ochrany a zahŕňa fyzickú bezpečnosť budov, IT bezpečnosť, bezpečnosť tovaru a personálnu bezpečnosť.
Postup po podaní žiadosti
Po prijatí žiadosti Úrad pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS) v spolupráci s miestne príslušným colným úradom preveruje splnenie kritérií. Colní experti overia informácie uvedené v samohodnotiacom dotazníku a navštívia prevádzky žiadateľa. V prípade potreby sa uskutočňujú konzultácie s inými orgánmi, prípadne aj s inými členskými štátmi EÚ. Ak žiadateľ spĺňa kritériá, do 120 kalendárnych dní od prijatia žiadosti (s možnosťou predĺženia o 60 dní) ÚVHS vydá povolenie SHS. Lehotu na vydanie povolenia možno predĺžiť aj na základe žiadosti žiadateľa, ak v priebehu preskúmania splnenia kritérií žiadateľ vykonáva dodatočné opatrenia s cieľom splniť tieto kritériá a oznámi ich ÚVHS. Lehota sa v takomto prípade predĺži primerane, spravidla najviac o 180 dní.
Povolenie SHS je platné vo všetkých členských štátoch EÚ. Povolenia AEOS a AEOF platia aj v tretích krajinách, s ktorými má EÚ uzavretú dohodu o vzájomnom uznávaní certifikátov (MRA) – USA, Japonsko, Nórsko, Švajčiarsko, Andora, Veľká Británia, Čína, Moldavsko.
Keďže povolenie SHS má časovo neobmedzenú platnosť, ÚVHS vykonáva pravidelný monitoring držiteľov. Držiteľ je zároveň povinný aj sám monitorovať, či naďalej spĺňa všetky kritériá. Neplnenie kritérií môže viesť k pozastaveniu účinnosti, dokonca aj k zrušeniu povolenia. V takom prípade nová žiadosť o vydanie povolenia SHS nemôže byť prijatá počas 3 rokov odo dňa zrušenia povolenia SHS s výnimkou, kedy o jeho zrušenie požiadal samotný držiteľ.
Ak máte záujem stať sa držiteľom povolenia schválený hospodárky subjekt, môžete sa obrátiť na tím skúsených profesionálov v oblasti daňového poradenstva zo spoločnosti CLA Slovakia, s. r. o. Radi vás prevedú celým procesom prípravy a podania žiadosti.
Zdroj: CLA Slovakia